METODY FYZIOTERAPIE


Vojtova reflexní lokomoce

Vojtův princip je diagnostický a terapeutický systém, který se stal nezbytnou součástí diagnostiky a terapie hybných poruch hlavně u dětí. Jejím základním principem je fakt, že v centrálním nervovém systému člověka jsou geneticky zakódované motorické vzory, které jsou v něm uloženy tzv. holograficky a ne topicky. 

Moje zjednodušená představa: Informace z těla, které uvedeme do určité polohy a aktivací zón (bodů na těle) pošleme do mozku kód, který funguje jako klíč k otevření motorického programu - tedy pohybu za vzájemné ideální spolupráce svalů.

K čemu je to dobré

Obecně při redukované hybnosti - když pohybu něco chybí nebo je omezený. Může být omezen třeba zevní rotace v ramenním kloubu. U 3 měsíčního kojence to bude znamenat, že nebude pást hříbátka na bříšku. U dospělého člověka tato redukce může znamenat bolest při pohybu a omezení maximálního rozsahu pohybu. 

Při reflexní lokomoci se "zapnou" všechny svaly ramenního kloubu včetně zevních rotátorů ve vzájmené spolupráci společně i se svaly trupu. Tělo si tuto spolupráci pamatuje a hned ji začne využívat.  

Více informací na https://www.rl-corpus.cz/vojtuv-princip/


Vývojová kineziologie

Tvoří základ všech moderních fyzioterapeutických konceptů. Vývoj dítěte v prvním roce života představuje ideální motorické programy - pohybové stereotypy. Kdy dochází k adekvátnímu šetrnému zatížení kloubů a spolupráci svalů.  
 

Proč je to tak důležité
Nepřetěžujeme kloubní ani vazivový aparát, dokonce ho naopak vracíme do rovnováhy. Svaly se společně zapojí v koordinaci tak, že pracují všechny v ideálním poměru. Díky tomu si přetížené, unavené a bolavé svaly mohou odpočinout.

Aktivní cvičení dle vzoru vývojové kineziologie není snadné na provedení. Ale je to účinný návrat "ke kořenem" - jak zase používat svoje tělo ekonomicky a šetrně.

Viscerální terapie

Kosterní svalovina ovlivňuje vnitřní orgány a naopak. S tímto vztahem pracuje vertebroviscerální terapie. Častým případem je infarktový stav bez nálezu na EKG vlivem zablokovaných žeber nebo naopak bolesti zad způsobené zánětem ledvin atd. 

Rehabilitace Vám může pomoci i při funkčních poruchách trávícího traktu jako je gastroezofageální reflux (pálení žáhy), poruchách trávení či bolestech břicha bez objasněné příčiny po lékařských vyšetřeních. 


Metoda Ludmily Mojžíšové

Dle Ministerstva zdravotnictví se metoda nazývá " Léčba některých druhů funkční ženské sterility dle Ludmily Mojžíšové". Ale funkční ženská sterilita je jen jedna z mnoha diagnóz, kde může metoda pomoci. 

  Geniální metoda, která předběhla dobu

Jméno zdravotní sestry, která pracovala se sportovci a potom začala úspěšně léčit ženy, které nemohly otěhotnět je za ta léta, co se metoda využívá, již dost známé. Bohužel se v povědomí drží většinou jenom sestava cviků pro autoterapii. Sama Mojžíšová však kladla důraz hlavně na ošetření pánevní dna doplněné o mobilizaci bederní páteře, křížokyčelní kloubů a žeber. Pod jejíma rukama prošlo opravdu hodně pacientek, takže snadno vysledovala, jaký postup terapie je strategicky nejvýhodnější, popsala ho a využívá se dodnes.  

Pomáhá řešit

 • funkční ženskou sterilitu
 • bolesti kostrče
 • poruchy menstručního cyklu
 • bolestivou menstruaci
 • inkontinenci
 • a další

Kineziotaping

Moderní podpůrná technika vhodná nejen pro sportovce. Líbí se mi na ní, že narozdíl od léků nemá žádné nežádoucí účinky. Dá se použít i u miminek a na celé tělo. Podle způsobu použití může svaly buď podpořit v práci, nebo naopak utlumit, pomůže korigovat přetížený kloub, zastabilizovat hypermobilní segment nebo snížit otok. 

Manuální lymfodrenáž

Manuální lymfodrenáž je speciální hmatová technika, zaměřená na lymfatický systém kůže a podkoží. Posiluje vstřebávací a transportní funkci mízního systému. Je to z pohledu klienta pasivní terapie vzdálenně se podobající masáži, má však jiný princip a cíl. Aplikované hmaty jsou jemné, tak by zasáhly a pozitivně ovlivnily lymfatický systém právě kůže a podkoží.

Indikace

 • otoky (mimo otoky při vážných chorobách srdce, ledvin a jater)
 • pooperační a poúrazové stavy  
 • problémy s imunitou
 • celulitida
 • základní péče u veškeré zeštíhlovací léčby (podpora hubnutí, např. po graviditě)
 • žilní problémy (ne při akutním zánětu!)
 • zadržování vody při hormonálních problémech
 • gravidita (prevence otoků, varixů a celulitidy)
 • bolesti hlavy, migrény 
 • plánované těhotenství (detoxikační kúra)
 • chronická únava, stres